Думанський Антон Володимирович

(20 червня 1880, c. Іваново, нині Владимирська область РФ — 14 травня 1967, Київ) — засновник вітчизняної школи колоїдної хімії. Досліджував гідрофільність дисперсних систем. Сформулював положення про стійкість золів, що обумовлена зарядом частинок і наявністю сольватної оболонки. Реалізував ідею застосування ультрацентрифугування для визначення розміру колоїдних частинок. Розробив нові методи кількісного визначення зв’язаної води та загальні принципи ліафілізації дисперсних систем, пояснив вплив зв’язаної води на діелектричні властивості дисперсних систем. Низка розроблених А. В. Думанським методів контролю дисперсних систем втілені у виробничих процесах, зокрема у харчовій промисловості, розкривши значення водорозчинних колоїдів в хлібопеченні, цукроварінні, у виноробстві, в кондитерському, пивоварному, дріжджовому, крохмало-паточному виробництвах.

У 1903 році закінчив Київський політехнічний інститут. Його дипломна робота «колоїдального срібло» звернула на себе увагу присутнього на захисті Д. І. Менделєєва, який передбачив автору багатообіцяюче майбутнє.

У 1904 організував в Києві першу в нашій країні лабораторію колоїдної хімії.

У 1913 захистив першу в Росії дисертацію в галузі колоїдної хімії, отримав звання магістра та був запрошений завідувати кафедрою неорганічної хімії в щойно створеному Воронезькому сільськогосподарському інституті, який очолював на посаді ректора з 1919 року протягом 7 років. У Воронезькому СГІ А. В. Думанський організував науково-дослідну колоїдно-хімічну лабораторію.

У 1932 році був створений Державний науково-дослідний інститут колоїдної хімії, директором і науковим керівником якого став А.В.Думанський.

У 1932 році нагороджений Великою Менделєєвською премією. У 1933 році був обраний членом кореспондентом АН СРСР.

У 1935 році заснував «Колоїдний журнал» і був його беззмінним головним редактором до 1960 року.

У 1942– 43 – професор фізичної хімії Казахського університету (Алма-Ата, нині Алмати), 1943–45 – завідуючий колоїдною лабораторією харчової промисловості Наркомату харч. пром-сті СРСР (Москва).

У 1945 році був обраний дійсним членом АН УРСР і очолив Інститут загальної та неорганічної хімії у м. Київі, на посаді директора якого працював до 1960 року.

А. В. Думанський помер у 1967 році в Києві. До сторіччя з дня його народження був присвячений спеціальний випуск збірника «Успіхи колоїдної хімії» (Київ, 1983).

Ім’я А. В. Думанського присвоєно Інституту колоїдної хімії і хімії води НАНУ (Київ).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *